Cyklostezka Bečva v úseku Lipník n. B. a Přerov - 8.5.2020

10.05.2020

V pátek 8 května 2020 jsme podnikli takový menší cykloturistický reportážní výlet. Zkusili jsme na kole projet část trasy po cyklostezce Bečva, konkrétně úsek z Lipníka nad Bečvou do Přerova. Provedli jsme takovou sondu, co vás na této trase letos čeká a vůbec v jakém stavu cyklostezka je. Cestou jsme narazili jak na uzávěru, tak na nově zrekonstruovaný úsek.

Náš dnešní výlet jsme zahájili v Lipníku nad Bečvou od mostu přes Bečvu. Vybrali jsme si pro dnešek trasu po levém břehu řeky, takže jsme podjeli pod mostem a vyrážíme na cyklostezku. Cesta ubíhá pěkně, cesta je asfaltová, pouze místy je potřeba zvýšenou opatrnost kvůli nerovnostem na cestě způsobené kořeny stromů. Ale případné nerovnosti jsou poměrně dobře značeny a není jich naštěstí mnoho, takže jede se krásně.

Na tomto úseku cyklostezky Bečva je asi nejzajímavějším jez Osek, kde můžeme doporučit zastavit a udělat si kratičkou přestávku. Naskytne se vám pěkný pohled na toto vodní dílo.

Od Oseckého jezu pokračujeme dále směrem na Přerov. O kousek dál míjíme druhý menší jez a v pozadí můžeme vidět vodní nádrž Jadran, která v těchto dnech prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Zde se již nezastavujeme a pokračujeme dál.

Blížíme se ke křižovatce u Oseka nad Bečvou. Jelikož máme v plánu jet do Přerova, tak podle značení odbočujeme lehce doprava ve směru na Přerov a podjíždíme most, po které vede silnice od Oseka. Zde chceme zdůraznit, že v tomto místě jsme nezaregistrovali žádné dopravní značení ani upozornění na to, že cyklostezka je v úseku mezi Osekem a Grymovem uzavřená.

Takže pokračujeme po cyklostezce asi 2 km, cesta ubíhá dobře, povrch silnice je stále asfaltový, takže jede se skvěle. Nic netušíc se před námi najednou vynoří dopravní značka upozorňující na to, že komunikace je uzavřena. Nikde žádná informace o tom, kudy by se mělo toto místo objet.

Takže pokračujeme dál a asi po 200 metrech narážíme na uzavírku cyklostezky. Bylo to hodně nečekané, o uzavírce jsme neměli ani tušení, v podstatě jsme se ocitli v pasti. Jak jsme až později zjistili, uzavírka je zde kvůli podemletému břehu řeky Bečvy. Problém se tu táhne už roky a dosud se nepodařil vyřešit. Takže cyklostezku prostě v tomto místě uzavřeli a lidi musí buď toto místo objet po ne zrovna dobré objížďce, kde část trasy vede vyloženě polní cestou, tudíž asi si každý dokáže živě představit, jak ta cesta asi vypadá, když vydatněji zaprší...

Nebo je druhá možnost, lidi si v tomto místě prostě vyjeli svůj chodníček a zátarasy jednoduše objíždějí a pokračují dál po cyklostezce Bečva. Chceme upozornit, že přestože jsme dodatečně na některých zdrojích zjistili, že objížďka by měla být značena, my jsme na žádné upozornění na uzavírku a na objížďku nenarazili, a to ani z opačného směru od Grymova...

Takže v současné době je tato uzavírka poměrně velká komplikace. Jestli plánujete cyklovýlet po cyklostezce Bečva z Lipníka nad Bečvou do Přerova nebo i opačným směrem, tak je to na zvážení, jestli touto trasou má význam jet. Podle všeho ta uzavírka je plánovaná na hodně dlouho, minimálně řadu měsíců, možná i let, než se podaří vybudovat novou náhradní trasu.

Dále pokračujeme od Grymova po cyklostezce Bečva na Přerov. Tento úsek prošel letos poměrně zásadní rekonstrukcí, takže v podstatě od Grymovského mostu až po odbočku u nemocnice Přerov pojedete po krásném novém asfaltu. Jen je škoda, že když už se prováděla rekonstrukce, že nedošlo zároveň k rozšíření cesty, v některých místech je cyklostezka opravdu dost úzká a bohužel cestou není problém narazit na bezohlednost lidí, kteří si myslí, že cyklostezka je určena jen pro ně...

Takže zejména v úzkých úsecích cyklostezky Bečva je potřeba opravdu dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo zbytečně k nějaké kolizi. Především za pěkného počasí bývá zde dost plno, tak se tento úsek musí projíždět opatrněji.

No a jsme v cíli našeho dnešního cyklovýletu, kterým je Přerov - odbočka k nemocnici. Celá trasa z Lipníka nad Bečvou měří necelých 14 km a můžete se zde setkat jak s nově opraveným úsekem, tak uzavírkou, která může do značné míry váš výlet zkomplikovat. Jestli se vydáte na výlet po tomto úseku cyklostezky Bečva záleží jen čistě na vás...

Fotogalerie:

Video z výletu: