Novoroční výstup na hrad Helfštýn - 7.1.2023

08.01.2023

První sobota v novém roce, 7. ledna 2023 a s tím spojená tradiční akce - Novoroční výstup na hrad Helfštýn. Letos i díky vydařenému počasí se tato akce setkala s velkým zájmem lidí a hrad tak po zavírací době mohl ohlásit rekordní počet platících návštěvníků - 5265 lidí.

Nezvykle teplé počasí na tuto roční dobu, spíše připomínající jaro než zimu, k tomu blátivý povrch cyklostezky a komunikací v Týně nad Bečvou, přeplněná parkoviště od Lipníka nad Bečvou až do Týna, všude spoustu lidí, to vše mohlo potkat účastníky letošního Novoročního výstupu na hrad Helfštýn.

Parkovací místa na odstavné ploše u mostu přes Bečvu v Lipníku nad Bečvou a v přilehlých ulicích velmi rychle ubývala. V dopoledních hodinách byla prakticky všechna parkovací místa obsazena, nicméně stále se dalo zaparkovat na dalších místech v Lipníku.

Vyrážíme pěšky z Lipníka nad Bečvou po cyklostezce směrem na Týn nad Bečvou. Na začátku Týna značka upozorňující na stavební práce. Dále je asfaltová komunikace více či méně znečištěna od bláta, gumové boty se hodí. V Týně právě v těchto dnech probíhá rekonstrukce kanalizace, tudíž komunikace jsou v horším stavu než bylo obvyklé v minulých letech.

Nicméně trasa je průchozí, proplétáme se davem lidí a automobilů k hradu Helfštýn. Cestou potkáváme lidi, kteří nás varují, že nahoře velké fronty na pokladně, údajně až hodinové. Nevadí, pokračujeme dál.

U parkoviště pod hradem je v jednu chvíli přetlak. Davy lidí vracejících se od hradu, další davy teprve tam mířící. Do toho poměrně dost automobilů, takže chvílemi docházelo zbytečně k vypjatým situacím. Možná by nebylo od věci na příští ročník zřídit záchytná parkoviště v  Lipníku nad Bečvou a pak za asistence policie monitorovat provoz a k hradu pouštět opravdu jen nejnutnější vozidla. Přece se jen jedná o spíše pěší akci, než výjezdovou automobily...

Po poledni se situace u pokladen víceméně zklidnila, žádné velké fronty jsme nezaznamenali, za několik minut stání jsme odbaveni. Vstupné na hrad Helfštýn na akci Novoroční výstup na hrad činil symbolických 20Kč, což je chvályhodné. Naštěstí sem ještě nedorazila šílená inflace a alespoň pro letošek cena vstupného byla zachována.

Na samotném hradě odpoledne už panovala celkem pohoda. Největší nápor postupně opadal, takže bylo možné celkem v klidu a na pohodu si projít prakticky celý hrad. Ano, opravdu úplně celý, včetně vyhlídkové věže a také byl kompletně přístupný hradní palác, což bylo opravdu skvělé. Množství lidí se tak mohlo rozložit na větší plochu, takže se dalo poměrně pohodlně se projít po celém hradu Helfštýn.

Nechybělo bohaté občerstvení pro návštěvníky, takže hladem a žízní snad nikdo netrpěl. K dispozici bylo také sociální zařízení. Akci hodnotíme určitě jako velmi vydařenou, možná ponaučení pro příští ročníky, pokusit se zredukovat výjezd automobilů během konání akce. Tak za rok opět na viděnou.

Podívejte se v naší foto a video reportáži na průběh celé akce.

Fotogalerie na Zonerama.

Videoreportáž:

Video můžete sledovat také na sociální síti VK.com: