Olomoucké masopustní veselí 2020

17.02.2020

V sobotu 15. února 2020 se zaplnilo Horní náměstí v Olomouci pestrobarevnými maskami. Konal se zde druhý ročník Olomouckého masopustního veselí. Náměstí provoněly zabijačkové dobroty a milovníci těchto pochutin si jistě přišli na své. Bylo možné naživo sledovat tradiční zabijačku a komentované ukázky řeznické práce. Návštěvníci měli možnost si zakoupit ve stáncích nejen zabijačkové produkty, ale také tvarůžkové speciality, palačinky, koláčky a spoustu dalších dobrot. O bohatou a pestrou zábavu se postaraly folklorní soubory Haná Velká Bystřice a Přerov, Divadlo Kvelb a další. Celou akci provázelo nádherné spíše už jarní počasí, tak si všichni mohli masopustní veselí naplno užít.

Masopustní veselí bylo zahájen v devět hodin a hned se rozjel bohatý program, Jako první vystoupil folklorní soubor Haná Velká Bystřice se svým tanečním pásmem. Zatímco na pódiu probíhal kulturní program, tak o kousek dál byla možnost sledovat tradiční zabijačku. Na pódiu se mezitím vystřídali cimbálová muzika Záletníci, folklorní soubor Haná Přerov.

A to již nastal čas na předání masopustního práva chase. Pódium se zaplnilo účinkujícími a zástupci města Olomouc, po předání masopustního práva si zástupci města vyslechli soud lidu a rozsudek byl hned na místě vykonán :-). Podívejte se ve videu jak to probíhalo.

Následně po předání masopustního práva se vydal masopustní průvod na pochod po Horním náměstí, kde měl několik zastávek u místních hospod a restaurací. Zpěv, tanec a bujaré veselí provázelo po celou dobu. Hostinští příchozí pohostili koblihami a nechybělo i něco ostřejšího. Pak měli možnost si zatancovat s medvědem nebo i s dalšími maskami.