Oslavy Dne vítězství v Hranicích, Přerově a Lipníku 2023

08.05.2023

Den vítězství, jeden z nejvýznamnějších svátků v ČR. Alespoň tak tomu bývalo v minulých letech, kdy se 8. května připomínalo a slavilo osvobození naší země od nacistů. Bohužel v posledních čtyřech letech jsme svědky nástupu nového názoru a pokusu o přepisování dějin. A tak jsme mnohdy svědky toho, že namísto velkolepých oslav a vzpomínkových akcí se dnes oslavy scvrkly jen na tiché pietní akce, mnohdy i potají bez veřejnosti.

V pondělí 8. května 2023 jsme proto s naší kamerou projeli náš region a zdokumentovali, jak se kde slaví Den vítězství. Zavítali jsme do Hranic, Přerova a samozřejmě nezapomněli jsme i na Lipník nad Bečvou. Podívejte se v naší foto a video reportáži, jak se kde staví k oslavě jednoho z nejvýznamnějších svátků v ČR.

Fotogalerie na Zonerama.

Videoreportáž:

Oslavy Dne vítězství v Hranicích - 8. května 2023

Město Hranice, Vojenská posádka Hranice, Československá obec legionářská a T. J. Sokol Hranice pořádali i pro širokou veřejnost oslavu Dne vítězství, která se uskutečnila v pondělí 8. května 2023 od 10 hodin u památníku obětem fašismu na Městském hřbitově v Hranicích u Smuteční obřadní síně. Zástupci uvedených institucí položili věnce k památníku a složili poctu obětem války.

Ve videu záznam události.

Oslavy Dne vítězství v Přerově - 8. května 2023

Členové OK SPD Přerov, společně ze zastupiteli města Přerova, Hranic, Kojetína (SPD) a občany města Přerova, uctili památku padlých u sochy Rudoarmějce v Přerově na ul. Želatovská.

Ve videu záznam celé události.

Oslavy Dne vítězství v Lipníku nad Bečvou 2023

Město Lipník nad Bečvou se bohužel zařadilo mezi města a obce, kde oslavy Dne vítězství pojali poněkud svérázným způsobem, pouze jako tichou pietu bez přítomnosti veřejnosti. Datum a čas piety nebyl nikde oficiálně prezentovaný, tudíž občané a ani my za tvlipnik jsme neměli možnost se ani této skromné piety zúčastnit. Přitom občané města si jistě ještě vzpomenou na poměrně velkolepě pojaté oslavy spojené i s nástupem místní posádky na náměstí v Lipníku. Takové oslavy se konaly naposledy v roce 2019 a jak se kdysi oslavoval Den vítězství se můžete podívat např. ZDE.

Takže ve videu uvidíte pouze památníky v Lipníku nad Bečvou věnované 2. světové válce a s věnci, které zde někdo položil...

Diskutovat k danému tématu můžete na naší stránce tvlipnik na Facebooku: