Řeka Bečva nemilosrdně likviduje cyklostezku Bečva - 1.7.2024

01.07.2024

Už několik let postupně podemílá řeka Bečva břeh s cyklostezkou Bečva v úseku mezi Osek nad Bečvou a Grymov. Od minulého roku se koryto řeky zakouslo do břehu o hezkých pár desítek centimetrů, místy možná i více jak metr. V současné době místy zbývají doslova centimetry zeminy dělící koryto řeky od asfaltu cyklostezky. Je už jen otázkou času, kdy se zřítí do koryta řeky Bečvy i asfaltová plocha a cyklostezka Bečva v tomto úseku se stane minulostí.

Odpovědní úředníci za ty roky, co je zde tento problém se zmohli jen na to, že zde dali umístit dvě betonové plotny přes celou šířku cesty. Jenže problém se tím v žádném případě nevyřešil. Naopak, situace se ještě více zhoršila a vyloženě přispívá k tomu, že zde může dojít k velkému neštěstí.

Mnozí lidé tudy dál projíždějí, i když musí poměrně krkolomně zdolávat překážky. Dosud nebyla učiněna žádná relevantní náhrada, kudy by se dalo toto místo bezpečně objet, aniž byste museli jet po hlavních silnicích a kličkovat mezi auty a nebo jet někde přes rozbitou polňačku, což jaksi se silničním kolem ja takřka nemožné. Ostatně když si zadáte trasu Lipník - Přerov na kole např. na mapy.cz, tak trasa vede stále po cyklostezce Bečva. Takže vyhnout se problematickému úseku je prakticky nemožné.

Navíc od 8.7.2024 prakticky téměř do konce roku se vše ještě více zkomplikuje z důvodu uzavírky mostu přes Bečvu u Oseka nad Bečvou, který má být rekonstruován. Takže cyklisté jedoucí z Lipníka nad Bečvou do Přerova nebo naopak, a kteří byli zvyklí se stavit například u Oseckého Jadranu, to v letošní hlavní letní sezonu opravdu nebudou mít jednoduché…

Takže lidé to řeší tak jak to řeší, tvoří si nové cesty v poli, kde se vyhýbají nastraženým překážkám. Je zajímavé, že tato situace nikomu nevadí, ani vlastníci pole se zřejmě neozývají? Nebo jim nevadí, že se jim zmenšuje pole? Když to takto bude pokračovat dál, kde se řeka zastaví? No o tom můžeme jen spekulovat. Jedno je jisté, že pokud se břeh okamžitě důkladně nezpevní, tak časem nejenže zmizí v propadlišti dějin cyklostezka Bečva, ale i nemalý kus pole…

Podívejte se ve videu na aktuální stav ke dni 1.7.2024.

Videoreportáž na YouTube: