1. ročník soutěže Lipnický železný hasič v disciplínách TFA - 26.4.2025
Sobotní dopoledne 26. dubna 2025 patřilo Masarykovo náměstí v Lipníku nad Bečvou silným mužům a ženám. Konal se zde totiž první ročník soutěže Lipnický železný hasič v disciplínách TFA. Tato soutěž si kladla za cíl simulovat náročnou zásahovou činnost hasičů v ochranném oděvu, ovšem bez použití aktivního dýchacího přístroje.

Slavnostní zahájení soutěže proběhlo za přítomnosti starosty města Lipníka nad Bečvou, který soutěžící srdečně přivítal a popřál jim mnoho úspěchů. K jeho slovům se připojili i velitelé místních hasičských sborů, kteří zdůraznili význam této akce pro prověření fyzické zdatnosti hasičů a poděkovali všem za účast.
Do malebného Lipníka nad Bečvou se sjelo několik desítek dobrovolných hasičů z blízkého i vzdálenějšího okolí, aby poměřili své síly a dovednosti. Na každého soutěžícího čekala individuální trať, kde o konečném umístění rozhodoval celkový dosažený čas, k němuž se přičítaly případné trestné sekundy. Každý závodník měl k dispozici pouze jeden pokus, což zvyšovalo napětí a důležitost každého provedeného úkonu.
Soutěž prověřila všestrannou fyzickou zdatnost závodníků v několika náročných disciplínách. Cílem bylo zdolat trať v co nejkratším čase a s minimem chyb, které by znamenaly penalizaci. Důležitým aspektem byla také jednotná úprava každého účastníka závodu dle přesných dispozic pořadatele.
Po pečlivém ustrojení a nasazení veškeré požadované výstroje a výbavy se závodníci vydali na trať, která vedla malebným náměstím a v prostoru kolem radnice.
Prvním úkolem bylo připojení a rozvinutí hadic s proudnicemi na vzdálenost 40 metrů. Následně museli závodníci hadice odložit tak, aby koncovky ležely za vyznačenou čárou a ruce se dotkly podložky. Jakékoli nešetrné odhození proudnic bylo přísně penalizováno.
Další výzvou bylo překonání bariéry, což s nemalou zátěží výstroje představovalo značnou fyzickou námahu.
Poté na závodníky čekala pneumatika, kterou museli čtyřikrát převrátit na jednu stranu a následně čtyřikrát na druhou stranu. Důležité bylo, aby se pneumatika při každém otočení dotkla země celým svým obvodem. Ženy měly v tomto ohledu stanovena mírnější pravidla.
Následovala disciplína s kladivem. Závodník uchopil palici a v takzvaném hammer boxu musel provést celkem 60 úderů (30 směrem nahoru a 30 směrem dolů). Rozhodčí pečlivě počítal každý úder a průběžně informoval závodníka o jeho počtu.
Dalším úkolem bylo smotání požárních hadic a jejich uložení do připraveného boxu. Přitom bylo nutné dbát na to, aby žádná část hadice z boxu nevyčnívala.
Poměrně vyčerpávající zkouškou byl transport figuríny ve vymezeném prostoru za použití Rautekova chvatu.
Závěrečnou disciplínou bylo lezení po žebříku na přistavenou plošinu. Po dosažení vrcholu musel závodník vytáhnout požární hadice upevněné na laně a poté je opatrně spustit na zem. Volný pád hadic byl nepřípustný.
Po splnění všech úkolů závodník proběhl cílem, čímž se jeho čas zastavil.
Přestože soutěž nabídla divácky atraktivní podívanou, zájem veřejnosti v Lipníku nad Bečvou bohužel nebyl takový, jaký by si tato akce zasloužila. Chyběla povzbuzující atmosféra diváků, kteří by ocenili námahu závodníků potleskem v cíli. Nicméně i bez bouřlivé divácké kulisy si závodníci soutěž evidentně užili a zároveň si ověřili svou fyzickou připravenost pro reálné zásahy, kde nezištně pomáhají svým spoluobčanům v nouzi.
Na závěr náročného dne proběhlo vyhodnocení soutěže. Všichni účastníci obdrželi drobné ceny a upomínkové předměty, zatímco na vítěze čekala speciální ocenění a dárky. Celá akce byla zakončena společným fotografováním.
Nenechte si ujít sestřih nejzajímavějších momentů z této jedinečné soutěže v následujícím videu.
Fotogalerie na Zonerama:
Videoreportáž na YouTube: